top of page
Meklēt

Terases dēļi - 1. daļa - Kādus dēļus izvēlēties?

  • Writer: Muldas dārza mēbeles
    Muldas dārza mēbeles
  • 2024. g. 24. jūl.
  • Lasīts 4 min

Updated: 5. febr.

Jaunums!


Rakstu sērijā par terases dēļiem pastāstīsim kam pievērst uzmanību, izvēloties koka terases dēļus, apskatīsim terases dēļu montāžas īpatnības, prasības terasei u.c. ne mazāk svarīgas lietas. Pastāstīsim kā izvēlēties labākos terases dēļus.


Tirgū pieejams plašs klāsts ar koka terases dēļiem, populārākā izvēle Latvijā ir:

  1. Priedes vai egles terases dēļi (ar rievotu profilu vai gludi)

  2. Lapegles terases dēļi (ar rievotu profilu vai gludi)

  3. Termokoka terases dēļi (dažādi profili)

  4. Kompozītmateriāla terases dēļi.


Par lapegles, termokoksnes un kompozītmateriāla terases dēļiem, to priekšrocībām un trūkumiem lasi šeit: Terases dēļi - 2.daļa - Lapegles, termokoka un kompozītmateriāla terases dēļi


Šajā rakstā pastāstīsim par vispopulārākajiem tradicionālajiem ('brūnajiem' vai 'zaļajiem') terases dēļiem, cenu kategorijā no 10-20 Eur/m2.

Atpūtas krēsls uz terases
Uz terases novietots atpūtas krēsls

Terases dēļi atrodas ļoti skarbā vidē - horizontāla virsma uz kuras krājas mitrums, putekļi, netīrumi, papildus tam notiek virsmas deldēšana (staigāšana pa terasi), virsma ir pakļauta intensīviem saules stariem. Šī ir nelabvēlīgākā vide kokam, tādēļ terases dēļus obligāti nepieciešams apstrādāt ar aizsarglīdzekli. Efektīvākais veids kā to izdarīt ir dēļu impregnēšana.


Terases dēļu impregnēšana.

Atkarībā no vajadzībām ir 4 impregnēšanas klases:

1. un 2. klase - virs zemes lietošanai, sausās vietās zem jumta.

3. klase - virs zemes lietošanai, slapjās vietās bez jumta (terases).

4. klase - lietošanai saskarē ar slapju grunti un tieši ūdenī.

Kā redzams, terases dēļiem ieteicama 3. impregnēšanas klase.

Tirgū pieejamie brūnie (retāk - zaļie) terases koka dēļi jau ir impregnēti. Ir divi veidi kā Latvijas kokmateriālu tirgotāji impregnē savus materiālus:


  1. Dēļu mērcēšana ar šķidrumu pildītā tvertnē un īslaicīga noturēšana tajā. Tvertnē atrodas ūdens un krāsaina (parasti brūna) antiseptiķa maisījums. Dēļu paka tiek iekrauta šajā tvertnē un noturēta kādu laiku. Cik ilgi? Šis process atkarīgs no konkrētā koku plača darbinieku pieredzes un prasmes. Kāds rezultāts? Dēļi ir ieguvuši vajadzīgo tonējumu, to virsma ir samitrināta ar antiseptiķi, aizsardzība pret nelabvēlīgo apstākļu ietekmi ir līdzīga kā to darot pašam ar otu. Šādi apstrādātus dēļus nerekomendējam izmantot terases būvniecībā, jo impregnēšanas pakāpe atbilst I. vai 2. klasei.

  2. Dēļu spiedienimpregnēšana. Šajā gadījumā kokmateriāli tiek ievietoti speciālā tvertnē, no kuras tiek izsūknēts gaiss, panākot vakuumu, tad tvertnē tiek iesūknēts ūdens un antiseptiķa šķīdums, kas iespiežas dziļāk kokmateriālā. Process ir regulēts, līdz ar to arī rezultāts ir prognozējams. Spiedienimpregnēšanas rezultātā kokmateriālu var aizsargāt atbilstoši visām četrām impregnēšanas klasēm. Taču tikai priedes dēļus var impregnēt atbilstoši 3. un 4. impregnācijas klasei. Kādēļ? Tādēļ, ka priedes koksnes struktūra atšķiras no egles un ļauj aizsarglīdzekli iespiest dziļāk. Egles kokmateriālus iespējams impregnēt atbilstoši 2. impregnēšanas klasei, aizsarglīdzekli var iespiest 2-5mm dziļi.


Interesanti, ka tirgū pieejamo dēļu cena praktiski neatšķiras starp mērcētiem un spiedienimpregnētiem terases dēļiem, lai gan tehnoloģiskās izmaksas spiedienimpregnēšanas līnijai ir daudz augstākas.

Ja pērc terases dēļus, tad izvēlies priedes dēļus, spiedienimpregnētus atbilstoši 3. klasei, kas kalpos vismaz 10-15 gadus.

Spiedienimpregnēšanas trūkums - dēļi pēc impregnēšanas ir slapji , ja ir vēlme tos krāsot, tad nāksies pagaidīt pāris mēnešus līdz liekais mitrums būs izžuvis.


Terases dēļu kvalitāte.

Pērkot terases dēļus, noteikti vajag pievērst uzmanību to kvalitātei. Kokmateriāliem mēdz būt dažādas vainas, kas radušās dabiskā procesā vai arī neievērojot tehnoloģisko apstrādes procesu. Lai novērstu kokmateriālu kvalitātes trūkumus, terases dēļi tiek šķiroti.

Dažādiem ražotājiem var būt atšķirīgi kvalitātes kritēriji un nosaukumi, piemēram:

A,B,C - šķiras, kur augstākā kvalitāte ir A, bet zemākā C šķirai

1.2.3. - šķiras, kur augstākā kvalitāte ir 1. bet zemākā 3. šķirai

Terases dēļiem ieteicams izmantot A/B vai 1./2. šķiru. Ar šādiem dēļiem ir vieglāk un ātrāk strādāt.

Pie ražotāja vienmēr painteresējaties kādas ir kvalitātes atšķirības starp šķirām, izveidojot piemājas terasi, ietaupījums pērkot lētākus, bet sliktākas kvalitātes terases dēļus var nebūt nemaz tik izdevīgs, jo attiecīgi būs lielāki atgriezumi un darbietilpība.

Terases dēļu biežākās vainas ir:

  1. Plaisas

  2. Bojāti vai izkrituši zari

  3. Līkumainība

  4. Savērpums

  5. Izmēru atšķirība (platumā un biezumā)

  6. Mehāniski bojājumi (dēļus pārkraujot un transportējot)

  7. Toņa atšķirība

  8. Trupe

  9. Nekvalitatīvs profila ēvelējums (nošļaupti gali, nenoēvelētas vietas u.t.t)

Lai gan dažas no vainām nav tik būtiskas, iegādājoties augstākas šķiras dēļus vainu iespējamība samazinās, līdz ar to ar šādiem dēļiem ir vieglāk un ātrāk strādāt.


Terases dēļu izmēri.

Iegādājoties terases dēļus, ir būtiski pievērst uzmanību dēļu biezumam - tas ir svarīgākais rādītājs, jo no biezuma ir atkarīga gan dēļa stipriba - staigājot pa terasi dēlis mazāk ieliecas, gan kalpošanas ilgums - biezāki dēļi vienkārši ir ilgmūžīgāki. Populārākie dēļu biezumi ir 28/32/40mm

Salīdzinot terases dēļa kvadrātmetra izmaksas pie dažādiem tirgotājiem noteikti pārliecinieties, ka dēļa biezums ir vismaz 28mm.

Kas nosaka dēļa biezumu?

To, cik biezi dēļi ir vajadzīgi, nosaka attālums starp terases karkasa sijām (balstiem) pie kurām tiek skrūvēts terases dēlis. Par standartsoli tiek uzskatīts 600mm attālums starp siju (balstu) centriem. 28mm biezs terases dēlis ir pietiekami biezs, lai būtu stingrs zem smagāku staigātāju kājām, plānāki dēļi jau var manāmi ieliekties.

Ja tomēr ir nopirkti plānāki dēļi, ieteicams samazināt balsta siju soli uz 400mm.


Populārākie terases dēļu platumi ir 120mm, 145mm, nav ieteicams izvēlēties šaurākus dēļus, jo šaurākam dēlim mazinās dēļa kopējā stiprība.

Terases dēļu profili.

Ir divi veidu terases dēļi:

  • Gludi

  • Rievoti

Latvijā populārākie ir rievotie terases dēļi. Tiek uzskatīts, ka rievojums samazina paslīdēšanas iespēju. Taču no ilgmūžības viedokļa rieviņās uzkrājas netīrumi, putekļi, mitrums, kas samazina dēļu kalpošanas laiku. Rievotus dēļus ir grūtāk eļļot, krāsot.

Gludie terases dēļi ir mazāk populāri Latvijā, bet tradicionāli iecienīti Skandināvijā. Šādi dēļi ir vizuāli pievilcīgāki, vieglāk kopjami, ilgmūžīgāki. Gludi terases dēļi ir tradicionāli arī Latvijā, pirms parādījās iekārtas ar kurām izfrēzēt rieviņas.

Gludi vai rievoti - lielā mērā tas ir gaumes un pieejamības jautājums.

Ceram, ka ar šo rakstu palīdzējām Jums izdarīt savu izvēli, lai uzbūvētu savu sapņu terasi!


Par lapegles, termokoksnes un kompozītmateriāla terases dēļiem, to priekšrocībām un trūkumiem lasi šeit: Terases dēļi - 2.daļa - Lapegles, termokoka un kompozītmateriāla terases dēļi


Vēlies pasūtīt terases būvniecību? Izmanto mūsu terases kalkulatoru, lai aprēķinātu savas terases cenu!




Krēsls uz terases
Atpūtas krēsli ir lielisks terases aksesuārs

 
 
bottom of page